5 zabaw ćwiczących koncentrację u przedszkolaków

5 zabaw ćwiczących koncentrację u przedszkolaków

Koncentracja to umiejętność skupienia uwagi na bardzo konkretnym zadaniu. Jest działaniem świadomym, którym możemy kierować w miarę swoich możliwości. Koncentracja pomaga nam w wykonaniu zadania, zrozumieniu polecenia, czy rozwiązaniu problemu. Im jest lepsza, tym łatwiej nam zapamiętywać i myśleć logicznie.

Maluszki do trzeciego roku życia posiadają uwagę mimowolną, później zaś nabywają umiejętność posługiwania się uwagą kierowaną. Dzięki niej zaczynają wykonywać rzeczy istotne dla nich samych, co bezpośrednio wiąże się z rozwojem samodzielności, pozwalającej na decydowanie o swoich działaniach.

Koncentracja uwagi to umiejętność niezbędna w prawidłowym rozwoju dziecka. Istnieje kilka elementów, które bezpośrednio na nią wpływają. Należą do nich: odpowiednia dieta, właściwy wypoczynek zarówno w nocy jak i w trakcie wykonywania zadania oraz motywacja i dobre nastawienie. Duży wpływ na koncentrację mają także bodźce zewnętrzne, które odciągają uwagę od próby skupienia. Są to m.in. hałas, czy jaskrawe kolory i bibeloty znajdujące się w pomieszczeniu.

Jeśli chcesz wesprzeć swojego przedszkolaka w nauce koncentracji, postaraj się właściwie go odżywiać, zapewnij mu odpowiedni wypoczynek i warunki do wykonania zadania. Oprócz tego, możesz ćwiczyć z dzieckiem umiejętność skupiania uwagi poprzez kilka prostych ćwiczeń, które warto potraktować jako zabawę i okazję do wspólnie spędzonego czasu. Będzie dobrze, jeśli wpleciesz ćwiczenia w codzienny rytm dnia i postarasz się wykonywać je regularnie.

Ćwiczenia koncenracji u przedszkolaków

  • Znikający przedmiot. Ułóż kilka przedmiotów, najlepiej w jednej linii. Ustal czas, w którym dziecko może się im przyglądać i zapamiętać układ ułożenia. Następnie dziecko się odwraca, a Ty zmieniasz położenie jednego z przedmiotów lub w ogóle zabierasz go ze zbioru. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie tej zmiany. W zabawie mogą uczestniczyć także młodsze dzieci i oczywiście rodzice.
  • Kalkowanie. To najlepsza metoda na ćwiczenie skupienia. Ważne, aby zaznaczyć, że obrazek powinien być jak najdokładniej odrysowany. Kolejnym etapem może być dokładne zamalowanie odkalkowanego rysunku i wycięcie go. Ostatecznie z tak starannie wykonanej pracy możecie wspólnie wykonać witraż osadzając wycięty obrazek w ramki. Wspólne wykonywanie prac plastycznych jest dla dzieci ogromną frajdą, dlatego bardzo polecamy to zadanie by miło i pożytecznie spędzić czas ze swoim maluchem.
  • Powtarzanie rytmu. Ta zabawa dostarcza dzieciakom wiele radości. Ty wystukujesz rytm, a dziecko ma się w niego wsłuchać i go powtórzyć. Do zabawy możecie użyć instrumentów muzycznych typu cymbałki czy bębenek. Jeśli ich nie macie pozwól dziecku wyszukać przedmioty codziennego użytku, które przydadzą Wam się do tej zabawy, takie jak garnki czy pudełka.
  • Nawlekanie w określonej sekwencji. To pomoże nie tylko skupić uwagę dziecka, ale da wymierne efekty w postaci łańcuszków na choinkę, korali dla mamy czy breloczków dla taty. Młodsze dzieci mogą nawlekać suche rurki kolorowego makaronu, starszym przedszkolakom polecamy nieco drobniejsze koraliki. W zależności od wieku dziecka, ustalamy kolejność kolorów lub kształtów, jakie mają znaleźć się na sznurku. To będzie wymagało nieco więcej skupienia i zaangażowania w pracę.
  • Rysowanie labiryntów i układanie krzyżówek. To ćwiczenie już na wstępie bardzo angażuje dzieci. Chodzi przecież o to, by stworzyć trudne i ciekawe zadanie dla rodzica lub kolegi. Idealnie byłoby, aby rodzic w tym samym czasie przygotował labirynt dla dziecka. Wówczas proces ćwiczenia trwa dłużej, gdyż przechodzenie przez gotowy labirynt to także świetnie ćwiczenie koncentracji.

Każde z powyższych zadań warto wykonywać regularnie, ale pamiętaj, że trzeba je urozmaicać, aby zbyt szybko się nie znudziły. Te proste i skutecznie zadania dzieci mogą wykonywać również w przedszkolu wspólnie z rówieśnikami. Jeśli do każdego zadania dodasz odpowiednią motywację i zadbasz o właściwe warunki pracy podczas ćwiczeń – efekty będą widoczne już po kilku tygodniach. 

Share this Post!

About the Author : tiwa