Nieśmiały przedszkolak

Czy Twój przedszkolak ma problemy z nawiązaniem relacji w grupie? Martwisz się, że niechętnie bierze udział we wspólnych zabawach i przedstawieniach? Bez obaw! To, że maluch jest nieśmiały, wcale nie musi oznaczać, że zostanie już taki do końca życia. Wystarczy, że odpowiednio zaangażujesz się w jego rozwój.

Nieśmiałość przedszkolaka to stan przejściowy

W przedszkolu nieśmiałe dzieci najczęściej można spotkać w grupie trzy- i czterolatków. Na tym etapie rozwoju to dość naturalne i nie ma powodów, by twierdzić, że tak będzie zawsze. W tym wieku maluchy często wolą bawić się w pojedynkę i izolują się od otoczenia. Duży wpływ na ich zachowanie ma ocena innych dzieci, obawiają się być w centrum uwagi lub rozmawiać z obcymi osobami.

Często takie wycofanie jest spowodowane po prostu nową sytuacją – nowe dzieci, panie, rozłąka z rodzicami, konieczność przestrzegania wielu zasad. To dość dużo jak na jedno małe dziecko. Z czasem jednak przedszkole stanie się jego „drugim domem” i sytuacja ulegnie zmianie.

Nieśmiałość to jednak cechy zachowania, które mogą wpłynąć na dalszy rozwój emocjonalny przedszkolaka. Zwykle mijają zanim pójdzie do szkoły, ale jeżeli utrzymują się zbyt długo, warto zareagować. Właściwa pomoc może diametralnie zmienić zachowanie dziecka i ułatwić mu kontakty z rówieśnikami.

Jeśli dziecko naprawdę jest nieśmiałe

Niektóre dzieci są nieśmiałe z natury i nie wynika to z wieku czy nowych sytuacji. Po prostu nie są przebojowe i nigdy nie będą. Nieśmiałe maluchy potrzebują wielu sytuacji, w których mogłyby poczuć się pewniej i dumniej. Pozwól im na więcej samodzielności, aby mogły się cieszyć z sukcesów, takich jak samodzielne ubranie się rano, zrobienie własnej kanapki, ułożenie trudnej układanki. Dając im więcej swobody w działaniu, otrzymują sygnał typu „dasz radę”, „jesteś wystarczająco dobry”.

Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić. Zbyt wysokie, niemożliwe do osiągnięcia zadania mogą być zniechęcające i utwierdzić dziecko w przekonaniu, że jest za słabe by próba się udała. Jeśli dziecko zacznie myśleć o sobie źle, to tak będzie widzieć się w oczach innych i będzie bardziej się obawiać kontaktów z ludźmi. To pogłębi jego nieśmiałość.

Jak postępować przy nieśmiałym przedszkolaku

Na nieśmiałość dziecka mają wpływ także rodzice. Możesz zatem wspomóc swojego malucha, aby w przyszłości było mu łatwiej nawiązywać relacje z ludźmi. Poznaj kilka zasad, które na pewno Ci w tym pomogą:

 • Wspieraj dziecko i powtarzaj, że jest wspaniałe;
 • Mów głośno o tym, że kochasz je bez żadnego powodu;
 • Nie pozwól, by dziecko musiało domagać się Twojej uwagi, poświęć mu czas;
 • Stosuj nagrody, a zrezygnuj z kar. Chwal i nie krytykuj;
 • Nie śmiej się z malucha nawet na żarty;
 • Akceptuj jego błędy, mówiąc, że to najlepsza droga do nauki;
 • Krytykuj negatywne zachowanie, a nie dziecko;
 • Nie utwierdzaj dziecka w przekonaniu, że jest nieśmiałe, nie mów tego głośno ani do niego, ani do innych w jego obecności;
 • Nie porównuj go z innymi dziećmi, każdy rozwija się inaczej;
 • Wychodźcie wspólnie w miejsca gdzie jest dużo ludzi, niech uczy się zachowania w różnych sytuacjach;
 • Nie zmuszaj malucha by „na siłę” przełamywał swoją nieśmiałość – jeśli nie chce kontaktować się z innymi, trzeba poczekać na lepszy moment
 • Nie wyręczaj go z zadań, tylko doradzaj.
Share this Post!

About the Author : tiwa