Czy układanie puzzli to idealne zajęcie dla przedszkolaka?

Układanie puzzli, czyli idealne zajęcie dla przedszkolaka

Dzieci uwielbiają puzzle. Każdy chyba wie, że to doskonała i sprawdzona rozrywka nie tylko dla najmłodszych. Warto jak najwcześniej zapoznać malucha z układankami, bo to one w dużej mierze pomogą mu w łatwiejszej i szybszej nauce czytania. Układanie puzzli to doskonała gimnastyka dla mózgu dziecka. Wspiera kreatywność, koncentrację i spostrzegawczość. Pomaga również w walce z dysleksją i uczy cierpliwości.

Jednym słowem, taka aktywność ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój przedszkolaka. Podczas układania puzzli maluch musi się skoncentrować, zaplanować swoje działania i wykonać zadanie. Ma to wiele wspólnego z czynnościami, które codziennie wykonujesz w swojej pracy! To niesamowite, że można zacząć nabywać tych umiejętności już w wieku przedszkolnym.

Jak zachęcić do układania puzzli

Może się zdarzyć, że dziecko nie jest zainteresowane układaniem puzzli. Nie należy wówczas namawiać go zbyt mocno, ale warto poszukać sposobów by je polubiło. Sprawdź, czy maluch nie otrzymał na początek zbyt wymagającej układanki. Być może łatwiejsza wersja układania puzzli na kolorowym obrazku bardziej przypadnie mu do gustu. Jeśli nie w trudności tkwi problem, postaraj się znaleźć puzzle z ulubionym bohaterem z bajki. Innym sposobem są puzzle w książeczce – najpierw układamy, a potem czytamy.

Wspólne układanie

Nic tak nie ucieszy dziecka, jak czas spędzony razem z rodzicami. Układanie puzzli to idealny moment by wspólnie czegoś dokonać. Ponadto, podczas takich zajęć możesz lepiej poznać swojego malucha. Wystarczy, że będzie obserwować jego zachowanie przy układaniu, aby wyciągnąć wnioski – czy łatwo się denerwuje, czy jest spostrzegawczy, czy lubi działać sam czy też w zespole. Wszystko to pozwoli Ci na dobór odpowiednich zajęć i zabawek, które rozwiną jego zdolności i zniwelują niedostatki.

Dzięki układaniu puzzli z przedszkolakiem możesz połączyć naukę z zabawą. Już pięciolatek szybko zacznie odróżniać literki, cyferki czy nazwy kontynentów. Mniejsze dziecko z kolei łatwiej przyswoi nazwy kolorów, zwierząt czy kształtów.

Ważne, by dobrać puzzle do wieku, umiejętności i zainteresowań dziecka. Wówczas będziesz mieć pewność, że mu się nie znudzą lub że się nie zniechęci już na początku.

Nie bój się nowości!

Jak wiadomo, to, co sprawdza się od lat powinno być najlepszym wyborem. Niewątpliwie, najprostsze puzzle są i będą najbardziej popularne wśród dzieci i dorosłych. Warto jednak skorzystać z szerokiej oferty nowych, równie ciekawych i rozwijających układanek. Bardzo interesującą propozycją dla starszaków są puzzle przestrzenne. Podczas ich układania powstaje budowla, którą maluch może postawić na półce. Dostępne są wersje kartonowe lub drewniane, a możliwości jest wiele. Dzieci mogą układać statki, samoloty i wszelkiego rodzaju budowle. Fantastyczna zabawa dla całej rodziny.

Inną ciekawą propozycją mogą być puzzle do kąpieli – wykonane z pianki, po namoczeniu łatwo się przyklejają do wanny lub glazury. Oczywiście można układać je także na dywanie!

Kolejną nowością i zarazem hitem ostatnich lat są puzzle i układanki magnetyczne. Dla przedszkolaka świetną propozycją będzie mapa świata. Po jej ułożeniu będzie miał nie tylko satysfakcję, ale również dodatkową wiedzę geograficzną.

Bez względu na to, jakie puzzle wybierzesz, możesz mieć pewność, że pozwalasz dziecku na kreatywną i bardzo pożyteczną zabawę. Puzzle to rozrywka dla całej rodziny i to nie tylko w czasie deszczu i burzy. Wieczorne składanie elementów może stać się waszym rodzinnym rytuałem, który daje sygnał, że za chwilę czas położyć się do łóżka.

Share this Post!

About the Author : tiwa