Adaptacja przedszkolna – jak ją przetrwać?

 

Rozpoczęcie roku szkolnego to nie tylko oznaka, że właśnie zakończyły się wakacje. Dla wielu z nas to także początek nowego etapu w życiu naszego malucha, ale i w naszym. Nasze dziecko rusza po raz pierwszy do przedszkola, a my zastanawiamy się jak sobie w nim poradzi, obawiając się jednocześnie o swoje reakcje.

Trudny początek w przedszkolu

Nie miejmy złudzeń. Rozstanie z rodzicami to dla dziecka trudny moment i z pewnością każdy maluch prędzej czy później odczuje moment adaptacji w nowym miejscu. To oczywiście nie zawsze muszą być dramatyczne chwile, ale trzeba się mimo wszystko na nie przygotować.

Rodzice również będą mieli okazje dowiedzieć się więcej o sobie i swoich uczuciach. Jak poradzą sobie z akceptacją smutku i tęsknoty swojej pociechy? Najważniejsze to uświadomić sobie, że wszystkie reakcje dzieci są naturalne i trzeba je zaakceptować bez potrzeby wypierania tego, co niemiłe i niełatwe.

 

Jak długo dziecko adoptuje się w przedszkolu?

Adaptacja przedszkolna trwa od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. O tym jak długo dziecko będzie przyzwyczajać się do nowej sytuacji decyduje kilka czynników. Z pewnością duży wpływ ma dojrzałość emocjonalna malucha, jego dotychczasowy tryb życia i postawa opiekuna.

Choć wakacyjne zajęcia adaptacyjne pozwalają dziecku oswoić się z miejscem i poznać swoją panią, to jednak nie gwarantują sukcesu. Nawet maluch, który przez kilka godzin dziennie spędzał czas na zabawie w przedszkolu podczas zajęć adaptacyjnych, może nie radzić sobie z emocjami przez kilka kolejnych tygodni.

Podstawą właściwej adaptacji jest uświadomienie dziecku, że za każdym razem, gdy zostawiamy je w przedszkolu, to wrócimy po nie na koniec dnia. Maluszkom często trudno jest to zrozumieć, dlatego płaczą przy rozstaniu, nie mając pewności czy zostaną odebrane. Oczywiście z czasem ten strach samoistnie odejdzie, dlatego trzeba cierpliwe czekać i zapewniać maluszka, że jest bezpieczny.

Każde trudne doświadczenie w życiu dziecka (również adaptacja przedszkolna) ma ogromną wartość, uodparnia je emocjonalnie i wzmacnia poczucie wiary w siebie.

 

Pierwsze dni w przedszkolu – jak postępować?

Przede wszystkim rodzice powinni mieć pewność, co do swojej decyzji o posłaniu dziecka do przedszkola. Nie wymawiaj głośno swoich wątpliwości na ten temat, szczególnie w obecności malucha. Dziecko szybko wyczuje niepewność w Twoim postępowaniu i będzie starało się to wykorzystać. Nawet podczas trudnego rozstania konsekwentnie podtrzymuj decyzję i nie zabieraj malucha do domu z powodu płaczu. To niestety pokaże mu, w jaki sposób może postępować w przyszłości.

Przedstaw dziecku przedszkole w samych superlatywach, ale nie idealizuj go sztucznie. Wartościowe będą przecież nowe przyjaźnie i umiejętności – na tym warto skupić największą uwagę. Nigdy natomiast nie wygłaszaj pogróżek, że jak maluch będzie niegrzeczny to zostanie dłużej w przedszkolu lub że w ogóle do niego będzie musiał chodzić za karę.

Wielu maluchom pomagają opowiadania o tym, jak sami chodziliśmy do przedszkola. Podczas takiej relacji warto przytoczyć pozytywne wrażenia, ale również opowiedzieć o tym, że również było Ci trudno. To pozwoli maluchowi zrozumieć, że nie jest sam ze swoimi problemami.

Jeśli dziecko bardziej związane jest emocjonalnie z mamą, lepiej żeby na początku odprowadzał je tata. Poranne rozstanie może okazać się wówczas łatwiejsze dla wszystkich członków rodziny.

Aby zmniejszyć poczucie samotności wywołane rozstaniem, pozwól dziecku na zabranie ulubionej maskotki czy zabawki.

Jeśli to możliwe, w pierwszych dniach zabieraj dziecko z przedszkola nieco wcześniej i kiedy podasz godzinę przybycia postaraj się nie spóźnić, by nie zaszczepić w nim niepewności, że kiedyś w ogóle nie przyjdziesz.

Nie zmuszaj malucha do opowiadania o tym jak minął mu dzień w przedszkolu. Z czasem sam zacznie zdawać relacje, a do tego czasu możesz nawiązać bliższy kontakt z przedszkolanką, by wiedzieć, co wydarzyło się w ciągu tych kilku godzin pobytu.

Każda zmiana daje szansę rozwoju

Posyłając dziecko do przedszkola nie traktujmy tego w kategoriach smutnej konieczności. Lepiej skupić się na pozytywnych aspektach takiego etapu. Przedszkole pomoże dziecku przystosować się do życia w grupie i innej jednostce społecznej, nauczy je przestrzegania obowiązujących w danym miejscu zasad i współpracy z rówieśnikami. W przedszkolu maluchy uczą się samodzielności i stają się bardziej zaradne. Te, które mają problemy z mową, szybko zaczynają się porozumiewać, aby lepiej funkcjonować w grupie. Przedszkole to świetne przygotowanie do szkoły, dlatego potraktujmy czas adaptacji, jako coś naturalnego, co pomimo trudnych początków za jakiś czas zaprocentuje.

 

 

Share this Post!

About the Author : tiwa